Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Projekt domu A105 - Nasz pomysł z kolekcji Murator, arch. Katarzyna Słupeczańska
22 maja 2023 0 Comments

Koszty zakupu lub budowy domu sięgają setek tysięcy złotych. Dla wielu osób jest to inwestycja na całe życie. Niestety nieprzewidziane zdarzenia – takie jak chociażby pojawienie się ognia – mogą obrócić budynek w ruinę w ciągu raptem kilkunastu minut, powodując utratę całego dobytku. Istnieje jednak kilka sposobów, które pomogą zminimalizować takie ryzyko i które możesz wdrożyć już na etapie wznoszenia obiektu. Zatem jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Wybieraj materiały odporne na ogień

Już w trakcie przeglądania gotowych koncepcji ze strony https://projekty.muratordom.pl możesz wytypować takie, które będą bardziej odporne na działanie ognia. Mowa tu o budynkach wykonanych z niepalnych materiałów, ograniczających rozprzestrzenianie się pożaru na pozostałe pomieszczenia. Ściany obiektu warto wznieść z pustaków ceramicznych, bloczków silikatowych lub z betonu komórkowego. Elewację możesz ocieplić za pomocą wełny mineralnej; na dachu natomiast sprawdzi się blacha bądź dachówka – czy to betonowa, czy ceramiczna. Jak rozpoznać materiały najbardziej odporne na ogień? Na ich opakowaniu lub w karcie technicznej szukaj oznaczenia A1.

Zadbaj o zabezpieczenie drewnianych elementów

Interesują Cię projekty domów szkieletowych? Także w tym przypadku możesz zminimalizować ryzyko pożaru. Podczas budowy stosuj drewno suszone komorowo i czterostronnie strugane. Taka obróbka powoduje, że jest ono znacznie mniej podatne na wpływ płomieni, przez dłuższy czas opierając się działaniu ognia. Zadbaj także o solidną impregnację drewnianych elementów konstrukcyjnych. Wtłoczony pod ciśnieniem preparat przenika przez wszystkie warstwy materiału, skuteczniej zabezpieczając go przed zapaleniem się. Wnętrze domu kanadyjskiego możesz natomiast wykończyć z użyciem płyt kartonowo-gipsowych, które posiadają zdolność pochłaniania dużych ilości energii cieplnej – w konsekwencji wydłużając czas konieczny do strawienia poszycia przez ogień.

Projekt DL08S - Letnik (rekreacyjny, drewniany) z kolekcji Muratora, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska i arch. Miłosz Lipiński

Zleć wykonanie instalacji odgromowej

Choć instalacja odgromowa w wielu przypadkach nie jest obowiązkowa, warto zastanowić się nad jej wykonaniem. Pożar będący następstwem uderzenia pioruna jest bowiem dość częstą przyczyną zapaleń budynków w Polsce. Zgodnie z prawem w instalację odgromową powinny zostać wyposażone obiekty o powierzchni powyżej 500 m2 lub wysokości od 15 metrów wzwyż. Jest ono obowiązkowe także w przypadku domów wybudowanych z materiałów łatwo zapalnych, takich jak chociażby drewno.

Dopilnuj prawidłowego montażu instalacji elektrycznej

Kolejnym istotnym elementem pomagającym uchronić się przed pożarem jest odpowiednie wykonanie układu rozprowadzającego prąd w budynku. Projekt instalacji elektrycznych warto zlecić doświadczonym specjalistom. Uwzględnią oni nie tylko rozkład gniazdek, ale również głębokość położenia przewodów czy ich rodzaj. Taki projekt wcielony w życie przez profesjonalnego elektryka zapewni Ci nie tylko wygodę codziennej eksploatacji, ale także znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa. Nie zapominaj przy tym o systematycznych przeglądach, które pozwolą zachować instalację elektryczną w optymalnej kondycji.

Pożar to jedna z najczęstszych przyczyn uszkodzeń budynków w Polsce. Będący następstwem burzy, zaprószenia ognia czy zwarcia instalacji, potrafi w kilka chwil poczynić nieodwracalne szkody w konstrukcji domu. Wystarczy jednak zastosować się do paru nieskomplikowanych rad, dzięki którym ryzyko zapalenia się obiektu znacząco zmaleje.

Tekst sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – projekty.muratordom.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.